جی آر سی چیست؟


 
 
تاریخچه بتن مسلح  به الیاف شیشه  
در دهه‌ی  ۱۹۵۰ برای اولین بار در کشور شوروی و سپس امریکا تحقیقاتی در خصوص استفاده از الیاف فولادی در بتن صورت گرفت که نتیجه تحقیقات نشان دهنده کاهش تمرکز تنش در محل ترکه‌ای بوجود آمده بود.
بتن الیافی که به نام‌های مختلفی در جهان نامیده و تولید می‌شود از آرماتورهای مختلفی چون الیاف شیشه‌ای، الیاف آرامیدی و الیاف کربنی تشکیل می‌گردد.
بتن الیافی یکی از پرمصرف‌ترین مواد در مناطق سردسیر نظیر شمال آمریکا، کانادا و بعضی کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس است. کاربرد بتن الیافی بسیار رایج گشته و در چندین پل در ژاپن و در کشورهای اروپایی از آن استفاده می‌شود. بخصوص در ژاپن به علت مقاومت بتن الیافی در برابر خوردگی در پل و دیوارهای نما بکار برده می‌شود. امروزه بسیاری از
دانشگاه های دنیا سعی در استفاده و توسعه این دانش در صنعت ساختمان دارند. جی آر سی (Glass Reinforced Concrete) GRC یا جی اف آر سی (Glass-Fibre/Reinforced Concerte)GFRCچیست؟ 
بتن مسلح به الیاف شیشه در حقیقت نوعی کامپوزیت است که با به کارگیری الیاف تقویت‌کننده داخل مخلوط بتن، مقاومت کششی و فشاری آن، فوق‌العاده افزایش می‌یابد. این ترکیب کامپوزیتی، یکپارچگی و پیوستگی بالایی دارد و امکان استفاده از بتن به عنوان ماده ای شکل‌پذیر جهت تولید سطوح مقاوم پرانحنا را فراهم می‌آورد. بتن الیافی از قابلیت جذب انرژی بالایی نیز برخوردار است و تحت اثر بارهای ضربه‌ای به راحتی از هم پاشیده نمی‌شود.
شاهد تاریخی این فناوری، کاربرد کاهگل در بنای ساختمان است. در واقع بتن الیافی نوع پیشرفتة این تکنولوژی می‌باشد که الیاف طبیعی و مصنوعی جدید، جانشین کاه و سیمان جانشین گل به کار رفته در ترکیب کاهگل شده‌اند  
 
مزایای بتن جی آر سی (gfrc) نسبت به بتن معمولی 
1. مقاومت بالا در مقابل ضربه
2. مقاومت در مقابل تنش های خستگی
3. مقاومت د‍ر مقابل تورق و سایش
4. تنوع در طرح (جی آر سی grc ابزاری شگفت انگیز در دستان معماران نخبه و طراز اول دنیا)
5. کاهش وزن قطعه و متعاقبا کاهش هزینه های حمل و نقل، و نصب
6. مقاوم در برابر عوامل جوی، جی آر سی (grc) به دلیل سازگاری با انواع اقلیم های مختلف در سراسر جهان از عمر بالایی برخوردار است.
7. ضد حریق بودن
8. دوست‌دار طبیعت (با توجه به این که جی آر سی (gfrc) منشا خاکی دارد، دوست‌دار محیط زیست بودن این محصول امری قابل توجه است که به سیاست های جهانی حفظ محیط زیست کمک می کند.)
9. استحکام، زیبایی و دقت لبه ها و گوشه های قطعات
10. ارتقا کیفیت سطوح و جزییات طرح و بافت روی سطح
11. سهولت تولید فرم های پیچیده
12. مناسب جهت استفاده در امور ترمیمی ساختمان
13. امکان اجرا در تمام سطوح (افقی، قائم، زیر سقف)  

  کاربرد جی آر سی (grc) 
1. نمای خارجی ساختمان‌های اداری، مسکونی، تجاری، مذهبی(مساجد،گنبد، مقرنس...)، برج، پارکینگ، مراکز تفریحی و آسمان خراش ها
2. قطعات جداکننده(partition) و دکوراتیو برای طراحی داخلی
3. دیوار تونل ها، پل ها، زیرگذرها و مبلمان شهری 


شما هم اگر سوالی دارید
با ما تماس بگیرید.